AVX Corporation AQ12EM680JAJME\500
AQ12EM680JAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM680JAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 68PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM680JAJME\500.pdf
Availability of AQ12EM680JAJME\500
QUANTITY
AQ12EM680JAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM680JAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ12EM680JAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM680JAJME\500
Related LinksAQ12EM680, AQ12EM680JAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM680JAJME\500 Details Description
Related parts for AQ12EM680JAJME\500
RES 47 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.2V TMR 5SSOP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 20POS .156 GREEN datasheet.pdf
IC REGIST BUFF 25BIT DDR2 96-BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf