AVX Corporation AQ12EM7R5CAJME
AQ12EM7R5CAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM7R5CAJME
Brief Description
CAP CER 7.5PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM7R5CAJME.pdf
Availability of AQ12EM7R5CAJME
QUANTITY
AQ12EM7R5CAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM7R5CAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EM7R5CAJME
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM7R5CAJME
Related LinksAQ12EM7, AQ12EM7R5CAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM7R5CAJME Details Description
Related parts for AQ12EM7R5CAJME
IC CNTRL 5BIT TRPL LDO 24-SOIC datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 12POS 1MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 0.665 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 13pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ANT&ENCL 900MHZ 8DBI CVR MCM datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC MCU ARM 68K FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf