AVX Corporation AQ12EM9R1BAJME
AQ12EM9R1BAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ12EM9R1BAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.1PF 150V 0606
Datasheet Download
AQ12EM9R1BAJME.pdf
Availability of AQ12EM9R1BAJME
QUANTITY
AQ12EM9R1BAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ12EM9R1BAJME
Internal Part NumberEIS-AQ12EM9R1BAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ12EM9R1BAJME
Related LinksAQ12EM9, AQ12EM9R1BAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ12EM9R1BAJME Details Description
Related parts for AQ12EM9R1BAJME
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADDRESSABLE LATCH SGL 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 39 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REDRIVER SATA 2CH 24WQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
FUSE FAST 1KVDC 10X38MM SOLAR 3A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf