AVX Corporation AQ132A471JA1WE
AQ132A471JA1WE picture photo
Mfg. Part Number
AQ132A471JA1WE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 200V 1111
Datasheet Download
AQ132A471JA1WE.pdf
Availability of AQ132A471JA1WE
QUANTITY
AQ132A471JA1WE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ132A471JA1WE
Internal Part NumberEIS-AQ132A471JA1WE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ132A471JA1WE
Related LinksAQ132A4, AQ132A471JA1WE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ132A471JA1WE Details Description
Related parts for AQ132A471JA1WE
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 33MA DO213AA datasheet.pdf
IC MUX CMOS ANG DUAL 8CH 16SOIC datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 4TDFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf