AVX Corporation AQ135A512JA7WE
AQ135A512JA7WE picture photo
Mfg. Part Number
AQ135A512JA7WE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5100PF 50V 1111
Datasheet Download
AQ135A512JA7WE.pdf
Availability of AQ135A512JA7WE
QUANTITY
AQ135A512JA7WE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ135A512JA7WE
Internal Part NumberEIS-AQ135A512JA7WE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance5100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ135A512JA7WE
Related LinksAQ135A5, AQ135A512JA7WE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ135A512JA7WE Details Description
Related parts for AQ135A512JA7WE
CONN HEADER LOPRO STR 60POS GOLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
71292-001-SCA-2 PLUG CONN STRAD datasheet.pdf
CORRUGATED TUBE CAP 180 DEG datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 31 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf