AVX Corporation AQ137A130JA1ME
AQ137A130JA1ME picture photo
Mfg. Part Number
AQ137A130JA1ME
Brief Description
CAP CER 13PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ137A130JA1ME.pdf
Availability of AQ137A130JA1ME
QUANTITY
AQ137A130JA1ME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ137A130JA1ME
Internal Part NumberEIS-AQ137A130JA1ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance13pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ137A130JA1ME
Related LinksAQ137A1, AQ137A130JA1ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ137A130JA1ME Details Description
Related parts for AQ137A130JA1ME
CONN RCPT .100" 15POS TIN T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:9 1.6GHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.85V 0.65A 6WLCSP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
22MM YELLOW 12V SCREW BLOCK datasheet.pdf