AVX Corporation AQ137A1R0DA1WE
AQ137A1R0DA1WE picture photo
Mfg. Part Number
AQ137A1R0DA1WE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ137A1R0DA1WE.pdf
Availability of AQ137A1R0DA1WE
QUANTITY
AQ137A1R0DA1WE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ137A1R0DA1WE
Internal Part NumberEIS-AQ137A1R0DA1WE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ137A1R0DA1WE
Related LinksAQ137A1, AQ137A1R0DA1WE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ137A1R0DA1WE Details Description
Related parts for AQ137A1R0DA1WE
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8CDIP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 48.1KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf