AVX Corporation AQ137M101JA7WE
AQ137M101JA7WE picture photo
Mfg. Part Number
AQ137M101JA7WE
Brief Description
CAP CER 100PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ137M101JA7WE.pdf
Availability of AQ137M101JA7WE
QUANTITY
AQ137M101JA7WE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ137M101JA7WE
Internal Part NumberEIS-AQ137M101JA7WE
Standard Package80
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ137M101JA7WE
Related LinksAQ137M1, AQ137M101JA7WE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ137M101JA7WE Details Description
Related parts for AQ137M101JA7WE
CONN TERM BLOCK 10POS 5.08MM PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR W/REFERENCE SC70-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 3"W datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC OP AMP LP HI SPEED 10-UMAX datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 84MA 2.2 OHM datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf