AVX Corporation AQ137M270JA1ME\500
AQ137M270JA1ME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ137M270JA1ME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ137M270JA1ME\500.pdf
Availability of AQ137M270JA1ME\500
QUANTITY
AQ137M270JA1ME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ137M270JA1ME\500
Internal Part NumberEIS-AQ137M270JA1ME\500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ137M270JA1ME\500
Related LinksAQ137M270, AQ137M270JA1ME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ137M270JA1ME\500 Details Description
Related parts for AQ137M270JA1ME\500
TRIMMER 50K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY SNAP SPDT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
ANT TUF DUCK XXXMHZ datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
12+12 WAY F CRIMP S/BORE W/JS datasheet.pdf
IC FPGA SOC 90K LUTS 676FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 390 NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf