AVX Corporation AQ137M2R7DA7ME
AQ137M2R7DA7ME picture photo
Mfg. Part Number
AQ137M2R7DA7ME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ137M2R7DA7ME.pdf
Availability of AQ137M2R7DA7ME
QUANTITY
AQ137M2R7DA7ME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ137M2R7DA7ME
Internal Part NumberEIS-AQ137M2R7DA7ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ137M2R7DA7ME
Related LinksAQ137M2, AQ137M2R7DA7ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ137M2R7DA7ME Details Description
Related parts for AQ137M2R7DA7ME
RELAY SSR 240VAC@2A/5V INPUT datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS M20 4-20 MA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 96MA 7.54 OHM datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 2-4 datasheet.pdf
TXRX CWDM 1511NM BLUE 8CH SFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Two-Terminal IC 1.2 V Reference IC datasheet.pdf