AVX Corporation AQ137M390JA1BE
AQ137M390JA1BE picture photo
Mfg. Part Number
AQ137M390JA1BE
Brief Description
CAP CER 39PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ137M390JA1BE.pdf
Availability of AQ137M390JA1BE
QUANTITY
AQ137M390JA1BE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ137M390JA1BE
Internal Part NumberEIS-AQ137M390JA1BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ137M390JA1BE
Related LinksAQ137M3, AQ137M390JA1BE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ137M390JA1BE Details Description
Related parts for AQ137M390JA1BE
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16SOIC datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 3.5MM 8.03" datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 62K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM LCKD RTR 12VDC datasheet.pdf