AVX Corporation AQ137M750JA1ME
AQ137M750JA1ME picture photo
Mfg. Part Number
AQ137M750JA1ME
Brief Description
CAP CER 75PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ137M750JA1ME.pdf
Availability of AQ137M750JA1ME
QUANTITY
AQ137M750JA1ME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ137M750JA1ME
Internal Part NumberEIS-AQ137M750JA1ME
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ137M750JA1ME
Related LinksAQ137M7, AQ137M750JA1ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ137M750JA1ME Details Description
Related parts for AQ137M750JA1ME
WIRE MARKER B/W .05-.12"250PC datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 48KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SDE ERGO DIE MICRO MNL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 17W datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
RES 5 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf