AVX Corporation AQ139M121JA1ME
AQ139M121JA1ME picture photo
Mfg. Part Number
AQ139M121JA1ME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 300V 1111
Datasheet Download
AQ139M121JA1ME.pdf
Availability of AQ139M121JA1ME
QUANTITY
AQ139M121JA1ME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ139M121JA1ME
Internal Part NumberEIS-AQ139M121JA1ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ139M121JA1ME
Related LinksAQ139M1, AQ139M121JA1ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ139M121JA1ME Details Description
Related parts for AQ139M121JA1ME
CONN HEADER .100 DUAL R/A 40POS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 19COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 1MM datasheet.pdf
EJECTOR PCB 1.13" NYLON PINK datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf