AVX Corporation AQ141M101JAJWE
AQ141M101JAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ141M101JAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V 1111
Datasheet Download
AQ141M101JAJWE.pdf
Availability of AQ141M101JAJWE
QUANTITY
AQ141M101JAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ141M101JAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ141M101JAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ141M101JAJWE
Related LinksAQ141M1, AQ141M101JAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ141M101JAJWE Details Description
Related parts for AQ141M101JAJWE
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 24V datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 64POS R/A datasheet.pdf
EXTRUSION FRONT NON-EMC 5.00" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
WIRE INDICATOR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 140MA 6.84 OHM datasheet.pdf