AVX Corporation AQ141M102GAJME\500
AQ141M102GAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ141M102GAJME\500
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V 1111
Datasheet Download
AQ141M102GAJME\500.pdf
Availability of AQ141M102GAJME\500
QUANTITY
AQ141M102GAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ141M102GAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ141M102GAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ141M102GAJME\500
Related LinksAQ141M102, AQ141M102GAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ141M102GAJME\500 Details Description
Related parts for AQ141M102GAJME\500
RES 5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
TRKS4GY datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC G5 13MA 5VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
CABLE STR SGL-END FMALE 3POS 1M datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 5A TP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 3.2A SYNC 16QFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf