AVX Corporation AQ142A391JAJME
AQ142A391JAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ142A391JAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 200V 1111
Datasheet Download
AQ142A391JAJME.pdf
Availability of AQ142A391JAJME
QUANTITY
AQ142A391JAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ142A391JAJME
Internal Part NumberEIS-AQ142A391JAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ142A391JAJME
Related LinksAQ142A3, AQ142A391JAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ142A391JAJME Details Description
Related parts for AQ142A391JAJME
FIXED IND 220UH 1.6A 162 MOHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SOD123W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
ENCODER QUAD 2 POS 5"CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 11A 3C datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 60POS datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf