AVX Corporation AQ142M301GAJME
AQ142M301GAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ142M301GAJME
Brief Description
CAP CER 300PF 200V 1111
Datasheet Download
AQ142M301GAJME.pdf
Availability of AQ142M301GAJME
QUANTITY
AQ142M301GAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ142M301GAJME
Internal Part NumberEIS-AQ142M301GAJME
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ142M301GAJME
Related LinksAQ142M3, AQ142M301GAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ142M301GAJME Details Description
Related parts for AQ142M301GAJME
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:24 100MHZ 48TQFP datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 5NS 100TQFP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 38-75V 350MA datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CLEAN & STRIP DISC 4X5/8" S XCS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
FAN AXIAL 280X80MM BALL 115VAC datasheet.pdf