AVX Corporation AQ142M301JAJBE
AQ142M301JAJBE picture photo
Mfg. Part Number
AQ142M301JAJBE
Brief Description
CAP CER 300PF 200V 1111
Datasheet Download
AQ142M301JAJBE.pdf
Availability of AQ142M301JAJBE
QUANTITY
AQ142M301JAJBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ142M301JAJBE
Internal Part NumberEIS-AQ142M301JAJBE
Standard Package5,000
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ142M301JAJBE
Related LinksAQ142M3, AQ142M301JAJBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ142M301JAJBE Details Description
Related parts for AQ142M301JAJBE
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 6.88"LX4.88"W datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER SDTV 40LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 7.96K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 15QFN datasheet.pdf