AVX Corporation AQ142M391GAJME
AQ142M391GAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ142M391GAJME
Brief Description
CAP CER 390PF 200V 1111
Datasheet Download
AQ142M391GAJME.pdf
Availability of AQ142M391GAJME
QUANTITY
AQ142M391GAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ142M391GAJME
Internal Part NumberEIS-AQ142M391GAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ142M391GAJME
Related LinksAQ142M3, AQ142M391GAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ142M391GAJME Details Description
Related parts for AQ142M391GAJME
IDC CABLE - CPC20S/AE20G/CCE20S datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH 32-SDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS datasheet.pdf