AVX Corporation AQ142M471JAJME
AQ142M471JAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ142M471JAJME
Brief Description
CAP CER 470PF 200V 1111
Datasheet Download
AQ142M471JAJME.pdf
Availability of AQ142M471JAJME
QUANTITY
AQ142M471JAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ142M471JAJME
Internal Part NumberEIS-AQ142M471JAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ142M471JAJME
Related LinksAQ142M4, AQ142M471JAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ142M471JAJME Details Description
Related parts for AQ142M471JAJME
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC14H/AE14G/HKC14H datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1% 1/2W 1913 datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-I, Dual Link 28 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 2.5A datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 557MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf