AVX Corporation AQ142M471MAJBE\1K
AQ142M471MAJBE\1K picture photo
Mfg. Part Number
AQ142M471MAJBE\1K
Brief Description
CAP CER 470PF 200V 1111
Datasheet Download
AQ142M471MAJBE\1K.pdf
Availability of AQ142M471MAJBE\1K
QUANTITY
AQ142M471MAJBE\1K Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ142M471MAJBE\1K
Internal Part NumberEIS-AQ142M471MAJBE\1K
Standard Package1,000
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ142M471MAJBE\1K
Related LinksAQ142M47, AQ142M471MAJBE\1K Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ142M471MAJBE\1K Details Description
Related parts for AQ142M471MAJBE\1K
IC 12-BIT SERIAL G.P. D/A 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7.5KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 7.68M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 40PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 100CBGA datasheet.pdf
RES SMD 104 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
LED CBI 3MM SGL LEVEL RT ANGLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 24VOUT SMD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 379 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
13W6 F CRIMP BODY ZINC datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS STRGHT PIN datasheet.pdf