AVX Corporation AQ145A122GAJME
AQ145A122GAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ145A122GAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V 1111
Datasheet Download
AQ145A122GAJME.pdf
Availability of AQ145A122GAJME
QUANTITY
AQ145A122GAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ145A122GAJME
Internal Part NumberEIS-AQ145A122GAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ145A122GAJME
Related LinksAQ145A1, AQ145A122GAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ145A122GAJME Details Description
Related parts for AQ145A122GAJME
IDC CABLE - MPL26K/MC26G/X datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
PROBE ANGLED SSTEEL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2MM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 9 F 8" YEL JACK LP datasheet.pdf