AVX Corporation AQ145A122GAJME
AQ145A122GAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ145A122GAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V 1111
Datasheet Download
AQ145A122GAJME.pdf
Availability of AQ145A122GAJME
QUANTITY
AQ145A122GAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ145A122GAJME
Internal Part NumberEIS-AQ145A122GAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ145A122GAJME
Related LinksAQ145A1, AQ145A122GAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ145A122GAJME Details Description
Related parts for AQ145A122GAJME
CONN HEADER .100 DUAL R/A 54POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8DIP datasheet.pdf
FERRULE NON INS 16AWG 25/32" datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FUSE LINK 500V GL NH 4A datasheet.pdf
RES SMD 1.24 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.53 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 1.27MM T/H datasheet.pdf