AVX Corporation AQ145A502FAJME
AQ145A502FAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ145A502FAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5000PF 50V 1111
Datasheet Download
AQ145A502FAJME.pdf
Availability of AQ145A502FAJME
QUANTITY
AQ145A502FAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ145A502FAJME
Internal Part NumberEIS-AQ145A502FAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ145A502FAJME
Related LinksAQ145A5, AQ145A502FAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ145A502FAJME Details Description
Related parts for AQ145A502FAJME
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64VFQFN datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC DGTL POT 4CH 100K 20QFN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MOD BRIDGE 1PH 8A D-72 datasheet.pdf
5MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf