AVX Corporation AQ147A1R3BAJWE
AQ147A1R3BAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ147A1R3BAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.3PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147A1R3BAJWE.pdf
Availability of AQ147A1R3BAJWE
QUANTITY
AQ147A1R3BAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147A1R3BAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ147A1R3BAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance1.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147A1R3BAJWE
Related LinksAQ147A1, AQ147A1R3BAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147A1R3BAJWE Details Description
Related parts for AQ147A1R3BAJWE
CAP FILM 0.068UF 20% 1KVDC RAD datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 NAT 100' datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR P.F. EON datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
750 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 100A POWIR 62 datasheet.pdf