AVX Corporation AQ147A200GAJME
AQ147A200GAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ147A200GAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147A200GAJME.pdf
Availability of AQ147A200GAJME
QUANTITY
AQ147A200GAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147A200GAJME
Internal Part NumberEIS-AQ147A200GAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147A200GAJME
Related LinksAQ147A2, AQ147A200GAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147A200GAJME Details Description
Related parts for AQ147A200GAJME
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A NO LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 2-DIP datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 20BIT HI 48-TSSOP datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A MED datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK BLACK 12 IN datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf