AVX Corporation AQ147A240GAJWE
AQ147A240GAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ147A240GAJWE
Brief Description
CAP CER 24PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147A240GAJWE.pdf
Availability of AQ147A240GAJWE
QUANTITY
AQ147A240GAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147A240GAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ147A240GAJWE
Standard Package80
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance24pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147A240GAJWE
Related LinksAQ147A2, AQ147A240GAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147A240GAJWE Details Description
Related parts for AQ147A240GAJWE
DIODE ZENER 6V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT LEVER QC 125V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 35POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RADIAL BRISTLE DISC THIN BRISTLE datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BATT PACK 8.4V 2000MAH NIMH datasheet.pdf
IC DIVIDER HBT X5 7GHZ 16QSOP datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf