AVX Corporation AQ147A3R3BAJME
AQ147A3R3BAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ147A3R3BAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147A3R3BAJME.pdf
Availability of AQ147A3R3BAJME
QUANTITY
AQ147A3R3BAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147A3R3BAJME
Internal Part NumberEIS-AQ147A3R3BAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147A3R3BAJME
Related LinksAQ147A3, AQ147A3R3BAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147A3R3BAJME Details Description
Related parts for AQ147A3R3BAJME
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TERM RING VYL 22-18AWG #6 datasheet.pdf
CONN HEADER 98POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 8SOIC datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SEAL SUBMINI SPNO 125/250 VAC datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BGA SURFACE MOUNT 1.27MM datasheet.pdf