AVX Corporation AQ147M1R2BAJWE
AQ147M1R2BAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M1R2BAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M1R2BAJWE.pdf
Availability of AQ147M1R2BAJWE
QUANTITY
AQ147M1R2BAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M1R2BAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ147M1R2BAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M1R2BAJWE
Related LinksAQ147M1, AQ147M1R2BAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M1R2BAJWE Details Description
Related parts for AQ147M1R2BAJWE
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FILTER 8CH EMI ESD PROT 16DFN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
TRANSFORMER ISOL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 1.2KV RADIAL datasheet.pdf