AVX Corporation AQ147M300GAJWE
AQ147M300GAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M300GAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 30PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M300GAJWE.pdf
Availability of AQ147M300GAJWE
QUANTITY
AQ147M300GAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M300GAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ147M300GAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance30pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M300GAJWE
Related LinksAQ147M3, AQ147M300GAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M300GAJWE Details Description
Related parts for AQ147M300GAJWE
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN SIM/SAM CARD HINGED TYPE datasheet.pdf
ADAPTER BLUETOOTH USB 2.0 AFH datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 24"W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 250UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 520MA 370 MOHM datasheet.pdf
ZACK STRIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf