AVX Corporation AQ147M300JAJME\500
AQ147M300JAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M300JAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 30PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M300JAJME\500.pdf
Availability of AQ147M300JAJME\500
QUANTITY
AQ147M300JAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M300JAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ147M300JAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M300JAJME\500
Related LinksAQ147M300, AQ147M300JAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M300JAJME\500 Details Description
Related parts for AQ147M300JAJME\500
IC REG CTRLR PWM CM 8-TSSOP datasheet.pdf
IC PROGRAM 4.380V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 180MA 2.843 OHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf