AVX Corporation AQ147M300JAJME
AQ147M300JAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M300JAJME
Brief Description
CAP CER 30PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M300JAJME.pdf
Availability of AQ147M300JAJME
QUANTITY
AQ147M300JAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M300JAJME
Internal Part NumberEIS-AQ147M300JAJME
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M300JAJME
Related LinksAQ147M3, AQ147M300JAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M300JAJME Details Description
Related parts for AQ147M300JAJME
CARDEDGE HIPRO 100PS DL .100 BLK datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2A 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 0.549 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 220UF 10% 500VAC SCREW datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 100 OHM 5% 1206 datasheet.pdf
RES 270 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.52K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf