AVX Corporation AQ147M360JAJBE
AQ147M360JAJBE picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M360JAJBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M360JAJBE.pdf
Availability of AQ147M360JAJBE
QUANTITY
AQ147M360JAJBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M360JAJBE
Internal Part NumberEIS-AQ147M360JAJBE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M360JAJBE
Related LinksAQ147M3, AQ147M360JAJBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M360JAJBE Details Description
Related parts for AQ147M360JAJBE
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
PATCHCORD DUAL 3COND GREEN 7FT datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 90 OHM .55A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
UMK22-REL24/21-ST(BASE) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 0.04 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS FEED-THRU PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf