AVX Corporation AQ147M360JAJBE
AQ147M360JAJBE picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M360JAJBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M360JAJBE.pdf
Availability of AQ147M360JAJBE
QUANTITY
AQ147M360JAJBE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M360JAJBE
Internal Part NumberEIS-AQ147M360JAJBE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M360JAJBE
Related LinksAQ147M3, AQ147M360JAJBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M360JAJBE Details Description
Related parts for AQ147M360JAJBE
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 7.62MM BK datasheet.pdf