AVX Corporation AQ147M560JAJWE
AQ147M560JAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M560JAJWE
Brief Description
CAP CER 56PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M560JAJWE.pdf
Availability of AQ147M560JAJWE
QUANTITY
AQ147M560JAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M560JAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ147M560JAJWE
Standard Package80
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M560JAJWE
Related LinksAQ147M5, AQ147M560JAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M560JAJWE Details Description
Related parts for AQ147M560JAJWE
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
QUICKIE HEADER datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
TVS DIODE 459VWM 740VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
1016 TB SOC WF PCB/DOWN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS PNL MNT PIN datasheet.pdf