AVX Corporation AQ147M560KAJME
AQ147M560KAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M560KAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M560KAJME.pdf
Availability of AQ147M560KAJME
QUANTITY
AQ147M560KAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M560KAJME
Internal Part NumberEIS-AQ147M560KAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M560KAJME
Related LinksAQ147M5, AQ147M560KAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M560KAJME Details Description
Related parts for AQ147M560KAJME
CONN HEADER 62POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
2.0MM PITCH CRIMP HOUSING 10P datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
SHEET FABRIC 12.7X101.6MM 5/PK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf