AVX Corporation AQ147M5R1BAJME
AQ147M5R1BAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M5R1BAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.1PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M5R1BAJME.pdf
Availability of AQ147M5R1BAJME
QUANTITY
AQ147M5R1BAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M5R1BAJME
Internal Part NumberEIS-AQ147M5R1BAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M5R1BAJME
Related LinksAQ147M5, AQ147M5R1BAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M5R1BAJME Details Description
Related parts for AQ147M5R1BAJME
IC CONFIG MULT-FUNC GATE 6-DSBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC FIFO 1MX18 5NS 240BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CM-S1 SWITCH & ACT 3M CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC datasheet.pdf