AVX Corporation AQ147M5R6CAJME\500
AQ147M5R6CAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M5R6CAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M5R6CAJME\500.pdf
Availability of AQ147M5R6CAJME\500
QUANTITY
AQ147M5R6CAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M5R6CAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ147M5R6CAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M5R6CAJME\500
Related LinksAQ147M5R6, AQ147M5R6CAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M5R6CAJME\500 Details Description
Related parts for AQ147M5R6CAJME\500
COVER TERM D 6 KS6 POLY BEIGE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 136 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC BUFFER 220MHZ 4CH 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
NEXT II G/P ST PAINT 254/120 datasheet.pdf
SENSTHERMOHD3 120C 6W MAKE datasheet.pdf
3300UF 16V 12,5X25MM 105C 3000H datasheet.pdf