AVX Corporation AQ147M750FAJME\500
AQ147M750FAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M750FAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M750FAJME\500.pdf
Availability of AQ147M750FAJME\500
QUANTITY
AQ147M750FAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M750FAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ147M750FAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M750FAJME\500
Related LinksAQ147M750, AQ147M750FAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M750FAJME\500 Details Description
Related parts for AQ147M750FAJME\500
IDC CABLE - MSR60K/MC60F/MCF60K datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS W/PIN SOLDER datasheet.pdf
KIT CHOKE POWER LINE D-CORE datasheet.pdf
IC DSP CTLR 32BIT 196CSPBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS .100" SNGL HORZ datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK SSR 2.0DEG C/W PNL MNT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 25.9VC SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 99MM datasheet.pdf