AVX Corporation AQ147M750JAJWE
AQ147M750JAJWE picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M750JAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M750JAJWE.pdf
Availability of AQ147M750JAJWE
QUANTITY
AQ147M750JAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M750JAJWE
Internal Part NumberEIS-AQ147M750JAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M750JAJWE
Related LinksAQ147M7, AQ147M750JAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M750JAJWE Details Description
Related parts for AQ147M750JAJWE
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC 3.3V/5V DUAL LO OPN-DR 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC PCI SW 48LANE 12PORT 676BGA datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL CHIP AUTO RADIO 100HTQFP datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
CABLE CLAMP .31" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0091UF RADIAL datasheet.pdf