AVX Corporation AQ147M820FAJRE
AQ147M820FAJRE picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M820FAJRE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M820FAJRE.pdf
Availability of AQ147M820FAJRE
QUANTITY
AQ147M820FAJRE Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M820FAJRE
Internal Part NumberEIS-AQ147M820FAJRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M820FAJRE
Related LinksAQ147M8, AQ147M820FAJRE Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M820FAJRE Details Description
Related parts for AQ147M820FAJRE
IC OPAMP DUAL GP 80MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 30POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
PWRBLADE V/T LF HDR datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf