AVX Corporation AQ149A151JAJME\500
AQ149A151JAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ149A151JAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 300V 1111
Datasheet Download
AQ149A151JAJME\500.pdf
Availability of AQ149A151JAJME\500
QUANTITY
AQ149A151JAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ149A151JAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ149A151JAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ149A151JAJME\500
Related LinksAQ149A151, AQ149A151JAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ149A151JAJME\500 Details Description
Related parts for AQ149A151JAJME\500
IC XDCP 100-TAP 1K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONNECTOR CPCI 154POS PRESFIT datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZD15 M20 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf