AVX Corporation AQ149M111MAJME
AQ149M111MAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ149M111MAJME
Brief Description
CAP CER 110PF 300V 1111
Datasheet Download
AQ149M111MAJME.pdf
Availability of AQ149M111MAJME
QUANTITY
AQ149M111MAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ149M111MAJME
Internal Part NumberEIS-AQ149M111MAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance110pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated300V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ149M111MAJME
Related LinksAQ149M1, AQ149M111MAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ149M111MAJME Details Description
Related parts for AQ149M111MAJME
IC DRIVER SOLENOID OCT POWERS020 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC 2416 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DMM TRUE RMS 6000CNT DIS datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
IC ADDRESSABLE LATCH SGL 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 876MA 157 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 580MA 740 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf