AVX Corporation AQ149M181GAJME\1K
AQ149M181GAJME\1K picture photo
Mfg. Part Number
AQ149M181GAJME\1K
Brief Description
CAP CER 180PF 300V 1111
Datasheet Download
AQ149M181GAJME\1K.pdf
Availability of AQ149M181GAJME\1K
QUANTITY
AQ149M181GAJME\1K Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ149M181GAJME\1K
Internal Part NumberEIS-AQ149M181GAJME\1K
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated300V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ149M181GAJME\1K
Related LinksAQ149M18, AQ149M181GAJME\1K Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ149M181GAJME\1K Details Description
Related parts for AQ149M181GAJME\1K
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN JACKSOCKET M2.5/M2.5 .35" datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 48V 4.2A 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf