AVX Corporation AQ14EA102FAJME
AQ14EA102FAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ14EA102FAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 150V 1111
Datasheet Download
AQ14EA102FAJME.pdf
Availability of AQ14EA102FAJME
QUANTITY
AQ14EA102FAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ14EA102FAJME
Internal Part NumberEIS-AQ14EA102FAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ14EA102FAJME
Related LinksAQ14EA1, AQ14EA102FAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ14EA102FAJME Details Description
Related parts for AQ14EA102FAJME
CONN RECEPT PIN .015-.025" .080" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR MOUNTING BRACKET FOR E3 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
MALE CRIMP CONTACT datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf