AVX Corporation AQ14EM102FAJME
AQ14EM102FAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ14EM102FAJME
Brief Description
CAP CER 1000PF 150V 1111
Datasheet Download
AQ14EM102FAJME.pdf
Availability of AQ14EM102FAJME
QUANTITY
AQ14EM102FAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ14EM102FAJME
Internal Part NumberEIS-AQ14EM102FAJME
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ14EM102FAJME
Related LinksAQ14EM1, AQ14EM102FAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ14EM102FAJME Details Description
Related parts for AQ14EM102FAJME
RES 48.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 2A CPH3 datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf