AVX Corporation AQ14EM561JAJME\500
AQ14EM561JAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
AQ14EM561JAJME\500
Brief Description
CAP CER 560PF 150V 1111
Datasheet Download
AQ14EM561JAJME\500.pdf
Availability of AQ14EM561JAJME\500
QUANTITY
AQ14EM561JAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ14EM561JAJME\500
Internal Part NumberEIS-AQ14EM561JAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ14EM561JAJME\500
Related LinksAQ14EM561, AQ14EM561JAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ14EM561JAJME\500 Details Description
Related parts for AQ14EM561JAJME\500
CAP CER 120PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 200MW SOD523 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 819V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
COUPLER 90DEG 0.88-0.96GHZ 8SOIC datasheet.pdf
D4JL-4PFA-D5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF UP datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOD523 datasheet.pdf