Panasonic Electric Works AQ2A1-C2-T24VDC
AQ2A1-C2-T24VDC picture photo
Mfg. Part Number
AQ2A1-C2-T24VDC
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
SSR 2A 125VAC 24VDC RANDOM
Datasheet Download
AQ2A1-C2-T24VDC.pdf
Availability of AQ2A1-C2-T24VDC
QUANTITY
AQ2A1-C2-T24VDC Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ2A1-C2-T24VDC
Internal Part NumberEIS-AQ2A1-C2-T24VDC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesPhotoMOS Schematic & Wiring Diagrams
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesAQ8
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current2A
Voltage - Input21.6 ~ 26.4VDC
Voltage - Load75 ~ 125 V
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Package / Case4-SIP
Supplier Device Package4-SIL
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ2A1-C2-T24VDC
Related LinksAQ2A1-C, AQ2A1-C2-T24VDC Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AQ2A1-C2-T24VDC Details Description
Related parts for AQ2A1-C2-T24VDC
IC VREF SERIES 10V 8DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC RTC PHANTOM PAR 34-PCM datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN/JUMPER MOD TERM BLOCK 2POS datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
36CKT INT IPASS RA TO STD PO1 0. datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf