Panasonic Electric Works AQR30A2-S-Z10/18VDC
AQR30A2-S-Z10/18VDC picture photo
Mfg. Part Number
AQR30A2-S-Z10/18VDC
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
SSR ZC 30A 75-250VAC 10-18VDC
Datasheet Download
AQR30A2-S-Z10/18VDC.pdf
Availability of AQR30A2-S-Z10/18VDC
QUANTITY
AQR30A2-S-Z10/18VDC Order Process
Ship out your order
Specifications of AQR30A2-S-Z10/18VDC
Internal Part NumberEIS-AQR30A2-S-Z10/18VDC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Design ResourcesPhotoMOS Schematic & Wiring Diagrams
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesAQ-R
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current30A
Voltage - Input10 ~ 18VDC
Voltage - Load75 ~ 250 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQR30A2-S-Z10/18VDC
Related LinksAQR30A2-S, AQR30A2-S-Z10/18VDC Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AQR30A2-S-Z10/18VDC Details Description
Related parts for AQR30A2-S-Z10/18VDC
IC HEX INVERTER HS 14-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 8COND 25' PRE-CUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 316 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT PIN datasheet.pdf