Panasonic Electric Works AQR40A2-S-Z10/18VDC
AQR40A2-S-Z10/18VDC picture photo
Mfg. Part Number
AQR40A2-S-Z10/18VDC
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
SSR ZC 40A 75-250VAC 10-18VDC
Datasheet Download
AQR40A2-S-Z10/18VDC.pdf
Availability of AQR40A2-S-Z10/18VDC
QUANTITY
AQR40A2-S-Z10/18VDC Order Process
Ship out your order
Specifications of AQR40A2-S-Z10/18VDC
Internal Part NumberEIS-AQR40A2-S-Z10/18VDC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Design ResourcesPhotoMOS Schematic & Wiring Diagrams
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesAQ-R
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current40A
Voltage - Input10 ~ 18VDC
Voltage - Load75 ~ 250 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQR40A2-S-Z10/18VDC
Related LinksAQR40A2-S, AQR40A2-S-Z10/18VDC Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AQR40A2-S-Z10/18VDC Details Description
Related parts for AQR40A2-S-Z10/18VDC
IC 8051 MCU 8K FLASH 14-SOIC datasheet.pdf
NTC0805 5% 1K0 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
AST BRITISH FUSE ASSORTMENT datasheet.pdf
IC VGA SWITCH 1OF2 DUAL 32HWQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 190V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AA datasheet.pdf
TAPE 5907 VHB FOAM 1.5" X 72YD datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf